ŠPALETOVÁ OKNA

Co je to vlastně špaletové okno?

Špaletové okno je dřevěné okno, které je tvořeno vnějšími a vnitřními křídly, mezi nimiž je dřevěná část která se nazává špaleta. Špalety mohou být vůči líci stěny kolmé nebo šikmé. Dolní plocha okna se nazývá parapet a svislé plochy ostění.

 

Použití špaletových oken

Pokud je renovace, či oprava starých špaletových oken nemožná z důvodu špatného stavu dřeva, přichází na řadu výroba nových. Díky široké nabídce výrobců, ať už kliček nebo kování, je možné vyrobit okna jako přesné repliky, nebo je možné navrhnout nový a třeba i zajímavější vzhled okna.
Dřevěná špaletová okna jsou vhodná do stylových objektů, chalup, roubenek a chat, ale také jako repliky pro historické budovy, kde je při rekostrukci požadavek od památkového úřadu na zachování původního charakteru dřevěných oken.
Dnes se nejčastěji špaletová okna vyrábí tak, že obě okna jsou zasazena ve společné dřevěné zárubni a celé okno se vsazuje jako celek. Tato špaletová okna se nazývají kastlová okna.
Protože špaletová okna používala jednoduchá skla, v prostoru mezi okny cirkuloval studený vzduch a tak je začala vytlačovat okna s dvojtým zasklením a později eurookna a plastová okna s dvojskly či trojskly.
Díky technologii izolačních dvojskel (Uw=1,1 a lepší) a vylepšeného těsnění se špaletová (kastlová) okna opět stávají zajímavá pro mnohé stavebníky i výrobce a mají stejné nebo i lepší tepelně izolační vlastnosti než mají eurookna.

Materiály

Základním materiálem pro výrobu špaletového okna je vícevrstvý lepený hranol nebo celistvý dřevěný masiv z čistého radiálního řeziva bez suků a vad. Na ostění se používá spárovka o síle 20mm. Vybírat je možno z nabídky pěti různých dřevin.

  • Smrk - Nejpoužívanější a nejlevnější tuzemská dřevina. Dřevo je měkké, lehké, pevné a v suchu trvanlivé. Smrkové hranoly zaručují stabilitu a stálost výrobku. Je nabízen buď levnější napojované variantě nebo v nenapojovaných  fixních délkách (bez cinků)
  • Dub - Tvrdá, pevná a trvanlivá dřevina na povrchu poréznější. Má horší tepelně-izolační vlastnosti proti jehličnatým dřevinám. Je nabízen buď levnější napojované variantě nebo v nenapojovaných  fixních délkách (bez cinků).
  • Meranti - Exotická tvrdá dřevina zaručující stabilitu a tvarovou stálost výrobku. Hranoly se vyrábí pouze v nenapojovaných lamelách. Barva dřeva má červeno-hnědý nádech a na povrchu má dřevo porézní strukturu. Přírodní vlastností tohoto materiálu je poměrně významná rozbarvenost.
  • Borovice - Druhá nejvíce používaná tuzemská dřevina pro výrobu oken a dveří. Dřevo má lepší strukturu a kresbu, pod lazury velmi vhodné, nedoporučuje se však jeho použití pod bílou barvu z důvodu žloutnutí způsobovaného velkým  množstvím pryskyřic obsažených v dřevině. Je nabízen buď levnější napojované variantě nebo v nenapojovaných  fixních délkách (bez cinků)
  • Modřín - Dřevina ceněná pro své vlastnosti podobné dubu. Pouze fixní provedení hranolů. Nevýhodou může být vysoký obsah pryskyřic, které se mohou postupem času vyronit na povrch výrobku.

Profily

Profil oken je možné vyrobit na základě dodaných technických výkresů nebo dle původního okna jako přesnou kopii včetně všech ozdobných prvků (hlavice a patice, ozdobné poutce a klapačky včetně různých druhů kování).